Diş Hekimi Fobisi

       Korku, insanların bilinmeyene veya bilinene karşı geliştirdikleri tepkilerdir.
 
       Bu korkular yaşam içinde çok farklı alanlarda kendilerini gösterebildikleri gibi yaşanana kadar saklı kalabilirler.Bilinen bir olaya karşı duyulan korku yaşanmış kötü anların tekrarlanması ve duyumlardan çıkarılan sonuçlardır.Bilinmeyene karşı duyulan korku ise tamamen süprizler içeren merakla güçlendirilmiş tepkisel davranışlardır. Bazı kişiler için dişhekimine gitmek çok çekindikleri bazen de korktukları bir durumdur.

Dişhekimi korkusu da yaşanan veya duyulan kötü tecrübeler ve izlenimlerdir. Psikolojik olarak dişhekimine gitmekten korkma veya hoşlanmama hatta dişhekime gitme düşüncesini bile kabul edememe gibi mantıksal olmayan fobileri içerir.

Ebeveynlerin çocuklarına kendi dişhekimi korkularını yansıtmaları, gelecekte potansiyel dişhekimi korkusunu hafızalarında saklamalarına neden olacağı unutulmamalıdır. Görsel yada yazısal dişhekimi fobisini pekiştiren yayınların izlenmesi çocukların bu konuda fobi oluşturmaları için zemin hazırlayacaktır.

Düzenli dişhekimi kontrollerinin gerekli olduğu gerçeği çocukluk yaşlarından itibaren altı ayda bir dişhekimi ziyaretini zorunlu kılmaktadır. Bu kontrollerde yapılacak olan koruyucu uygulamalar ağız ve diş sağlığının temellerini teşkil edecektir.

Tümü